YEREL HABERLER

İzmir'de ’ruhsatsız iş yeri’ harekatı

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde, ruhsatsız ve kaçak işletme sahiplerinin yasal yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamak için denetimlere hız verildi.

İzmir'de ’ruhsatsız iş yeri’ harekatı
 Karşıyaka Belediyesi, ilçede kaçak iş yerlerini yasalara uygun hale getirmek adına kontrol ve ruhsatlandırma faaliyetlerini sıklaştırdı. Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü bünyesinde, işletmelerin hizmet alanlarına göre özel ekipler oluşturulurken, iş yerleri tek tek incelendi. Ekipler, denetimlerinde ise ceza işlemi uygulamak yerine uzlaşı ve ikna yöntemiyle çözüme öncelik verildi.

Sene başından bu yana hız verilen denetimlerde, ruhsatsız olduğu saptanan işletmelerin sahipleri yasal zorunlulukları hakkında bilgilendirildi, uyarılar yapıldı. Bu kapsamda Ocak-Ekim 2016 döneminde hem kaçak olarak faaliyet gösteren, hem de yeni açılan işletmeler dahil olmak üzere toplam 920 iş yerine ruhsat verildi. Tüm uyarılara rağmen, verilen sürede ruhsat almayan 250 işletme hakkında da yasal işlem uygulandı.
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka’da 22 bin iş yeri olduğunu ifade ederek, "Bu işletmelerin önemli bir kısmı ruhsatlı olsa da bizim hedefimiz, ruhsatsız ve kaçak tek bir işletme bırakmamaktır. Bu hedefe, ceza aşamasına gelmeden ve kimsenin kapısına kilit vurmadan ilerlemek istiyoruz. Bilgilendirmeyle, yol göstererek, kolaylık sağlayarak bu konuda esnafımızın yanında olurken; onlardan da işbirliği yapmalarını, yasalara ve kurallara uygun şekilde çalışmalarını istiyoruz. Hem esnafımızın hem de halkımızın huzuru için kararlılıkla çalışmalarımızı sürdürecek, kaçak faaliyetlere geçit vermeyeceğiz” dedi.

Konular: izmir,

Yorumlar