YEREL HABERLER

Kadıkalesi kazıları devam edecek

Kuşadası Belediyesi, tapusu belediyeye ait olan tarihi Kadıkalesi(Anaia)’ndeki kazıların devam etmesi için kazı heyeti ile protokol imzaladı.

Kadıkalesi kazıları devam edecek
 Kuşadası Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında alınan karar doğrultusunda 2001 yılında Fuat Akdoğan tarafından başlatılan ve M. Esat Altungün döneminde de devam eden Kadıkalesi kazılarının devamı için, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ile Kadıkalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Zeynep Mercangöz arasında bir protokol imzalandı. Protokolle Kuşadası Belediyesi’nin iki yıl boyunca Kadıkalesi Kazıs heyetine kaçı çalışmaları için ayni ve nakdi yardım yapılması karar altına alındı.
Kuşadası Belediyesi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı desteğiyle 2001 yılından başlatılan ve o tarihten yana Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Prof. Dr. Zeynep Mercangöz başkanlığındaki bir ekip tarafından sürdürülen ve bölge tarihine ışık tutan Kadıkalesi kazı çalışmaları 16. yılına girdi.. Prehistorik dönemden Osmanlı’ya kadar çok uzun bir zaman aralığında iskan gören, Kadıkalesi Anaia Höyüğü’ndeki bilimsel kazıları, Kuşadası Belediyesi ile kazı heyeti arasında imzalanan protokolle devam edecek. İmza töreninde konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Kayalı, Prof. Dr. Mercangöz başkanlığındaki ekip tarafından büyük bir özveriyle sürdürülen kazı çalışmalarının bölgenin tarihi açısından büyük bir önem taşıdığını belirterek, "Yapılan çalışmalarla geçmişinin Efes’ten bile eski olduğu ve pek çok uygarlığa ev sahipliği yaptığı anlaşılan Kadıkalesi-Anaia Höyüğü, Kuşadası’nın en büyük tarihsel değerlerinden birisidir. Kuşadası Belediyesi olarak bu tarihsel ve kültürel hazinenin gün yüzüne çıkması çalışmalarımız sürecek " dedi.

Konular: Aydın,

Yorumlar