YEREL HABERLER

Kış öncesi evlerde şifa kaynatılıyor

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde sonbahar aylarında evlerde pekmez yapımına başlandı. Üzüm bağlarından toplanan kaliteli üzümlerle evlerde yapılan ve kış aylarının şifa kaynağı olarak nitelendirilen üzüm pekmezleri doğal ortamda yapılıyor.Üzüm...

Kış öncesi evlerde şifa kaynatılıyor
Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde sonbahar aylarında evlerde pekmez yapımına başlandı. Üzüm bağlarından toplanan kaliteli üzümlerle evlerde yapılan ve kış aylarının şifa kaynağı olarak nitelendirilen üzüm pekmezleri doğal ortamda yapılıyor.
Üzüm sezonun son günlerinde bağlarında ayırdıkları kaliteli üzümleri toplayan Sarıgöllüler, üzümlerini pekmez toprağı katarak şırasını çıkarıyor. Bir süre dinlendikten sonra kazanlara konulan şıra uzun süre kaynatılıyor. Koyu kırmızı renk alana kadar kaynayan pekmezi daha sonra kazanlardan alarak kış aylarında tüketilmek üzere saklama kaplarına koyduklarını anlatan üzüm üreticisi Vecdi Hasırcı, "Pekmez her evde yapılıyor. Üzüm olur da pekmez olmaz mı? Her yıl Sarıgöllüler evlerinde kadın ve erkek işbirliğiyle pekmez yapılmakta. Pekmezler kış aylarında tüketilmektedir. Pekmez şifa kaynağıdır. Kış aylarında sabah kahvaltımızda eksik olmaz. Pekmez öksürüğe, soğuk algınlığına iyi geldiği gibi vücudun direncini de artırıyor. Pekmezin aynı zamanda kan yapıcı özelliği bulunmakta. Bizler küçüklüğümüzden bu yana sürekli pekmez yemeğe alışığız. O nedenle pekmezi olmayan ev yoktur." dedi.

Konular:

Yorumlar