YEREL HABERLER

Kısırlık için yatırımlar yolda

Op. Dr. Kenan Kalı, giderek görülme sıklığı artan infertilitenin (kısırlık) üzerinde önemle durulması gereken bir konu olduğunu, Gözde Sağlık Grubu olarak bu konuda yeni yatırım hazırlığında olduklarını söyledi.

Kısırlık için yatırımlar yolda
 Giderek zorlaşan metropol yaşam koşulları, katkı maddeli ve GDO’lu besinler ve günlük stresin tetiklediği infertilite her 5 aileden birinde görülmeye başladı. Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, giderek görülme sıklığı artan kısırlığın üzerinde önemle durulması gereken bir konu olduğunu ve Gözde Sağlık Grubu olarak, bu konuda yeni yatırım hazırlığında olduklarını belirtti.
Türkiye’nin yaş ortalaması yükseliyor
İnfertilitenin toplumsal bir sorun haline geldiğini ve her 5 aileden birinde görüldüğünü belirten Kalı, giderek artan evlilik yaşı ve çevresel etkilerin doğurma oranını azaltmada önemli rol oynadığının altını çizdi. İnfertilite tedavisi için tüp bebek ve çip bebek uygulamaları, aşılama tedavisi gibi yöntemler uyguladıklarını ifade eden Op. Dr. Kenan Kalı, “Türkiye’nin, sağlık sisteminde infertilite için 20 yıllık bir projeksiyonla hareket etmesi gerekli. Eskiden toprağa bağlı bir yaşam sürdüren Türk halkının yüzde 40’ı şu anda metropollerde yaşıyor. İnsan ömrünün uzaması, giderek artan evlilik yaşı, azalan doğurganlık ve çocuk sayısı Türkiye’nin yaş ortalamasını da yükseltiyor” dedi.
Ege Bölgesine yeni sağlık yatırımları
Malatya, Adıyaman, İzmir, Kuşadası ve Aydında hastane ve tüp bebek merkezlerinin bulunduğu bilgisini veren Kalı, Ege Bölgesindeki sağlık yatırımlarını artıracaklarını söyledi. Op. Dr. Kenan Kalı şöyle devam etti: “Gözde İzmir Hastanesinin yeni binasının tamamlanmasıyla kadın doğum bölümünü ikiye ayıracağız. İnfertilite ve tüp bebek merkezi için ayrı bir departman kurulacak. Yeni binanın bu yılbaşında devreye girmesiyle birlikte yeni doğan çocuk bakımı, genel yoğun bakım, obezite, infertilite, fizik tedavi ve rehabilitasyon, estetik ve plastik merkezi de halkımızın hizmetine açılacak. Yeni birimler ve hekimlerle kadromuzu büyüteceğiz; kapasitemizi de üç katına çıkaracağız.”

Konular: izmir,

Yorumlar