YEREL HABERLER

KTO Eylül ayı toplantısı yapıldı

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Eylül ayı meclis toplantısı yapıldı.

KTO Eylül ayı toplantısı yapıldı
 Mecliste 26 meclis üyesi verdikleri dilekçe ile KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz’ın FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındığı için kuruma zarar vereceğini söyleyerek, istifasını istedi. Bunun üzerine bir konuşma yapan Hiçyılmaz, soruşturma kapsamında kendisine iftira atıldığını söyleyerek, "Asıl istifa etmesi gerekenler; kendi menfaatleri uğruna kuruma zarar vermekten kaçınmayanlar ve onların uzantılarıdır” dedi.

KTO Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda yapılan meclis toplantısında konuşan KTO Meclis Başkanı Ömer Gülsoy, 15 Temmuz’da Türk milletinin tarih yazdığını söyledi. Gelecek nesillere güzel bir ülke bırakmak için 15 Temmuz gecesinde Türk milletinin canıyla ve kanıyla mücadele ettiğini kaydeden Gülsoy, Türkiye’nin gelecek 100 yılının kurtarıldığını kaydetti.

"Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunun düşürmesini haksız buluyoruz"

Meclis toplantısının sonunda konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunun düşürmesini haksız bulduklarını söyleyerek yaşanan sıkıntılar nedeniyle tüccarların sıkıntılı günler geçirdiğini söyledi. Hiçyılmaz, “Ülke olarak, zor günlerden ve sıkıntılı bir süreçten geçmekteyiz.

Yaşanan sıkıntılar nedeniyle üyelerimizin, tüccarlarımızın zor günler geçirdiği bir gerçektir. Üyelerimizin beklentilerinin karşılanması noktasında Hükümetimizin önemli adımlar attığını görmekteyiz. Kredi kartları, konut kredileri ve tüketici kredileriyle ilgili kararlardan dolayı hükümetimize teşekkür ediyorum.

Hükümetimizin aldığı önemli ekonomik kararların, ticaretin canlanmasına ve ekonomideki büyüme yönlü performansın artarak devam etmesine katkı sağlayacağını düşünüyorum. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, 15 Temmuz sürecinin olumsuz ekonomik yansımalarının atlatıldığı yönündeki açıklamasının üzerinden çok kısa bir süre geçmişken, Türkiye’nin kredi notunu düşürmesini hayretle karşılıyoruz.

Hükümetimizin, ekonominin canlanması için aldığı kararlar başta olmak üzere, reel sektörün bu sıkıntılı ortamdan bir an evvel çıkılmasına yönelik görüşü ortada iken, Moody’s’in tavrı ve icraatları manidardır. Yapılan bu değerlendirmeyi, Türkiye’nin uluslararası piyasalarda güven kaybetmesine yönelik girişimler olarak görmekteyiz. Uluslararası kuruluşların 15 Temmuz sonrasında takındığı tavır, dostane değildir. Bizler reel sektör temsilcileri olarak, bu kararların karşısındayız ve hükümetimizin atacağı her türlü adımı destekliyoruz.

Moody’s’in aldığı kararlarda haksızlık olduğu kanaatindeyiz. Çünkü Türkiye’de bütçe istikrarı devam etmektedir. Moody’s bu kararı alırken bunu görmezlikten gelmiştir. Ayrıca yine Moody’s’in görmek istemediği; Ağustos ayında enflasyonun gerilemeye başlaması ve yıllık enflasyon oranının yüzde 8,5’e gerilemiş olmasıdır. Ayrıca Merkez Bankası faiz oranları da düşmeye devam etmektedir.

Gecelik borç verme faiz oranı yüzde 8,25’e gerilemiştir. Bu politikaların etkilerinin ortaya çıkması beklenmeden not düşürümüne gidilmesi anlamlı olmadığı gibi siyasi bir karar olduğu yönünde de kanaatler oluşmuştur. Dolayısıyla Moody’s’in not düşürme kararının haksız olduğunu düşünüyor ama sorunun çözümünün de ekonomiye olan güvenin artırılmasına yönelik çalışmalardan geçtiğini öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

“15 Temmuz’un ardından devletimiz büyük gayret gösterdi”

15 Temmuz darbe girişiminin ardından faillerin yakalanması konusunda devletin büyük bir gayret gösterdiğinin altını çizen Hiçyılmaz, “15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan gelişmeler ile Fethullahçı Terör Örgütüne karşı yürütülen mücadele, ülkemiz ve şehrimiz gündemini oluşturmaya devam etmektedir. Bu mücadele sürecinde iş dünyasının ihtiyaç duyduğu moral ve desteğin sağlanması bunun yanı sıra beklentilerin karşılanması çok büyük önem arz etmektedir. 15 Temmuz günü, asker elbisesi giymiş bir grup eli silahlı hain yapmış olduğu darbe girişiminden bu yana iki aydan fazla zaman geçti.

Geçen süre içerisinde, bu hain girişimin bastırılması ve faillerin yakalanması konusunda devletimiz tarafından büyük bir gayret gösterilmektedir. Ülkemizde bundan önce de buna benzer olaylarla demokrasinin askıya alındığı dönemler olmuştur. Ancak, masum vatandaşın üzerine topla, tüfekle saldırıp onları katleden, TBMM’yi bombalayan böyle bir alçaklık ilk defa görülmüştür. Bu darbe girişimini gerçekleştiren Fethullahçı Terör Örgütü mensuplarının ve onlara yardım ve yataklık edenlere karşı yurt genelinde bir dizi operasyonlar yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.

Ülkemizin kalkınmasını, gelişmesini ve bulunduğu coğrafyada güçlü bir ülke olmasını istemeyen ve son 15 yılda gerçekleştirdiği istikrarlı büyüme hamlelerini hazmedemeyen iç ve dış güçlerin bir oyunu olan darbe teşebbüsü, düşmanlarımızın ne kadar acımasız olduğunu ortaya koymuştur. Yaptıkları darbe girişimi ile hükümeti devirmeye teşebbüs eden FETÖcüler, karşılarında dünyanın takdirini kazanmış bir lider ve O’nu var gücüyle destekleyen asil Türk Milleti’ni bulmuşlardır. 15 Temmuz akşamında darbe haberlerini alır almaz, üyelerine bayraklarını alarak gitmeleri için mesaj gönderen Kayseri’deki ilk kurumlardan biriyiz.

Biz mesaj gönderme talimatını verdiğimizde darbe girişiminin nasıl sonuçlanacağı henüz belli değildi. Çünkü biz; vatanını, bayrağını canından çok seven, devletine-milletine gönülden bağlı, milli iradeye ve demokrasiye inanmış insanlarız. Çünkü biz; 15 Temmuz akşamı vatanını kurtarmak için, asker kıyafeti giymiş hain ve teröristlerin tankına, topuna, mermisine kendisini siper ederek, vatan sevgisinin ne olduğunu tüm dünyaya gösteren asil Türk Milleti’nin birer üyeleriyiz” diye konuştu.

Konular: KTO, meclis, toplantı, kayseri,

Yorumlar