YEREL HABERLER

Madencileri andılar

Odunpazarı Belediyesi; başta Zonguldak, Ermenek ve Soma olmak üzere maden kazalarında yaşamını kaybeden madencileri gerçekleştirilen program ile andı.

Madencileri andılar
Odunpazarı Belediyesi 4 Aralık Dünya Madenciler Günü nedeniyle Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde (YKSM) konferans ve film gösterimi düzenledi. Konferansa CHP Manisa Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Cemal Okan Yüksel, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, CHP Eskişehir İl Başkanı Sinan Özkar, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Akın Sallarel, CHP Odunpazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Sibel Yeşildağ, CHP Eskişehir İl Gençlik Kolları Başkanı Deniz Demirbilek, Odunpazarı Belediyesi Meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Konferans öncesinde Başkan Kurt bir konuşma yaptı. Başkan Kurt, konuşmasında, "Maden Türkiye içinde Dünya içinde en önemli ekonomik kaynaklardan birisi. Sosyal demokrat bir partinin mensubu olarak bizim için madencilerin ocaktaki sıkıntıları daha önemli. Daha geçen yıl ayakkabısı delik bir amcanın çocuğunu ararken başına gelenleri hepimiz televizyonlarda gördük ama hala sorunun çaresini bulamadık. O acılar Soma’dan, Zonguldak’tan, Ermenek’ten daha dinmenden geçen ay yine büyük bir kaza yine can kaybı ve pek çok özür var. Bu cinayetlerin sonu yok çünkü dünyanın en büyük sömürüsü madenler. Türkiye’de bu sıkıntı hiçbir zaman dinmez çünkü olayın tarafları kayıtsız, sessiz ve ne yazık ki emekten yana tavır içinde değil. Gerek işçi gerek kamu çalışanları bu konuda sınıfta kalmıştır. Türkiye’nin derin yarasını çözme noktasında adım atılmasını talep dahi edememektedir. Gelinen bu noktada tekrar bunun altını çizmek işçi sınıfının hareketliliğini artırmak adına bu etkinliği düzenliyoruz” dedi.

Başkan Kurt’un konuşmasının ardından CHP Manisa Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, son zamanlarda yaşanan maden kazaları, ihmalleri ile ilgili konferans verdi. Özel, “Eskişehir nefes aldığım bir şehir. Eskişehir’de oksijen alıyorum ve geleceğe yeniden umutla bakabiliyorum. CHP Manisa Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Odunpazarı Belediyesi’nin yaptığı bu etkiliğin farkındalık oluşturduğuna da dikkat çekti. Konferansın ardından yönetmenliğini Yavuz Özkan’nın yaptığı başrolünü Cüneyt Arkın ve Tarık Akan’nın oynağı “Maden” adlı filmin gösterimi yapıldı.

Konular: eskişehir,

Yorumlar