YEREL HABERLER

Meram’da Aşıklar Bayramı yapılacak

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından şehrin kültür ve sanat hayatına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “Meram Kültür, Sanat, Yaşam” etkinlikleri kapsamında Aşıklar Bayramı yapılacak.

Meram’da Aşıklar Bayramı yapılacak
 Meram Belediyesi tarafından düzenlenen; Gelenekten Geleceğe 1. Meram Aşıklar Bayramı, 29 Ekim Cumartesi günü Saat 20.00’de Konevi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Programa, şehrimizin yanı sıra ülkemizin farklı bölgelerinden Mürsel Sinan, Poyrazoğlu, Kazanoğlu, Ataroğlu, Öksüz Ozan, Yağız Ozan, Zikri Aliyar gibi tanınmış aşıklar katılacak. Ayrıca bayan aşıklarımızdan Ayten Gülçınar ile Sürmelican da programa renk katacak. Yüzyılların deneyiminden geçerek günümüze ulaşan aşıklık geleneği, bir anlamda milletimizin sosyal ve kültürel hafızasını da günümüze taşımaktadır. Kökleri Orta Asya’ya ulaşan ve ozan-baksı geleneğinden gelerek, Türklerin İslamiyet’i kabulüyle birlikte başlayan süreçte ortaya çıkan tasavvufi düşünce ekollerinin de şekillendirmesiyle günümüze ulaşan Aşıklık geleneğini yaşatmayı amaçlayan program, bu nedenle önemli bir misyon üstlenmektedir.
Şehrimizden ve ülkemizin farklı bölgelerinden katılacak olan aşıklar; divan, atışma, güzelleme, türkü, doğaçlama türkü, dudakdeğmez, muamma ve hikayeli türkü dallarından örnekler sunacaklar.
Geleneksel olarak düzenlenecek olan 1. Meram Aşıklar Bayramı’na tüm Konyalılar davet edildi.

Konular: konya,

Yorumlar