YEREL HABERLER

Osmaniye’de arıcılara eğitim verildi

Osmaniye Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü Ve Adana Veteriner Kontrol Enstitü Müdürlüğü, Arı Hastalıkları Konusunda Bilgilendirme Toplantısı Yaptı.

Osmaniye’de arıcılara eğitim verildi
Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, Türkiye’de bal üretiminin artmasının bilinçli ve eğitimli arıcılarla mümkün olabileceğini söyledi.
Sağlam, Adana Veteriner Kontrol Enstitü Müdürlüğü katkıları ile arı hastalıkları ile ilgili düzenlene eğitim toplantısında, arıcılık olarak koloni sayısı bakımından dünyada ilk sıralarda yer alan Türkiye’de verimin artırılması gerektiğini bununda bilinçli ve eğitimli arıcılar ile gerçekleşebileceğini vurguladı.
Arı yetiştiriciliğinin zahmetli ancak kutsal bir meslek olduğunu ifade eden Sağlam, ”Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada il müdürlüğü olarak arı yetiştiricilerimizin yanında olacağız. Yaptığımız bu toplantı ülkemiz ve ilimiz arıcılığına hayırlı olur inşallah” dedi.
Konuşmaların ardından Adana Veteriner Kontrol Enstitü Müdürlüğünden Dr. Mansur Seymen Seğmenoğlu ve Veteriner Hekim Osman Sezer tarafından arı yetiştiricilerine arılarda görülen bakteriyel-viral-paraziter hastalıklar, kovan içi ve kovan dışı zararlılar, arılarda kullanılan veteriner ilaçlarının nasıl kullanılacağı ve arılara zarar veren tarım ilaçlarından nasıl korunulması gerektiği hakkında bilgi verildi.

Konular: osmaniye,

Yorumlar