YEREL HABERLER

"Kırsal Düşü" Adanalılar ile bir araya gelecek

Fotoğraf Sanaçısı Seçkin Yılmaz "Kırsal Düşü" kitabının imza günü için Adana’ya gelecek.

"Kırsal Düşü" Adanalılar ile bir araya gelecek
 Seçkin Yılmaz’ın 128 sayfadan oluşan "Kırsal Düşü" adlı kitabı Espas Sanat Kuram yayınlarından çıktı. Tasarımını mimar Tuğba Yalçın’ın gerçekleştirdiği kitabın danışmanlığını Orhan Cem Çetin yaptı. 128 sayfa olan kitapta, sanatçının 1999- 2016 yılları arasında çektiği 96 siyah beyaz fotoğraf bulunuyor.
“Dağlarım oyuldu, toprağım boğuldu” diyerek hikayesine başlayan Seçkin Yılmaz, Kırsal Düşü çalışmasında, anne ve babasının yaşadığı Dereköy’de 1999 yılından bu yana çektiği fotoğraflarla, çok kısa bir süre öncesine kadar bozulmadan gelen kırsal yaşantıyı, orada yaşayan insanların toprağa ve suya olan bağlılığını, inançları, geçmişi, yapıları, oyunları ve mutluluklarıyla anlatmak için zamana yayılmış bir rota çizerek; bugün ani ve vurucu bir şekilde kaybedilmiş olan değerleri anlatıyor.
Sosyal ve ekonomik düzeni bozulan Dereköy, Adapazarı Bilecik yolu üzerinde, bölgede Doğançay HES projesinden etkilenen onlarca küçük köyden biri. Tek bir köy üzerinden izleniyor olsa da, Kırsal Düşü bugüne kadar su yüzüne çıkmamış ve çok benzer hikayeleri olan diğer kırsal yaşantılarına, dönüşümlerine ve tahribatlarına referans veriyor. Fotoğrafya Fotoğraf ve Sinema Derneği’ndeki sergi açılışı ve kitap imza günü 18 Kasım Cuma günü saat 19:00’da yapılacak.
Seçkin Yılmaz kimdir
Fotoğrafçı Seçkin Yılmaz, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. Kültürel izler, yabancılaşma ve insan haklarına dair konulara odaklanıyor. Sosyal-belgesel projeler üretiyor. 1966 yılında Adapazarı’nda doğdu. Endüstri mühendisliği okudu (İTÜ) ve mühendislik kariyerine devam ederken 90’lı yılların sonlarında fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Uzun yıllar yaşadığı Adana’da, Anadolu Ajansı’nda (2006-2012) yurt muhabiri olarak çalıştı. Halen turizm haberleri de yapmaya devam ediyor.

Konular: adana,

Yorumlar