Salda Gölü nerede? Salda Gölü’ne nasıl gidilir?

Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü hangi ilimizdedir? Salda Gölü nerede? Türkiye’nin en derin üçüncü gölü Salda Gölü’ne nasıl gidilir? Salda Gölü nerede diye merak edenler için Salda Gölü ile ilgili bilgiler haberimizde;

Yerel Haberler 22.06.2018, 05:34 22.06.2018, 05:34
Salda Gölü nerede? Salda Gölü’ne nasıl gidilir?

Son zamanlarda keşfedilen ve ilginin arttığı Salda Gölü hangi ilimizdedir? Salda Gölü Türkiye’nin Maldivleri olarak biliniyor. Peki, Salda Gölü nerede? Salda Gölü ile ilgili bilgiler sonrasında haberimizde Salda Gölü’ne nasıl gidilir sorusunun cevabı da yer almaktadır. İşte Salda Gölü nerede, Salda Gölü’ne nasıl gidilir diyenlerin sorularına cevaplar…

Salda Gölü ile ilgili bilgiler

Salda Gölü, Burdur'un Yeşilova ilçesinde bulunan ve ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer alan hafif tuzlu karstik bir göldür. Göller bölgesi içinde yer alan Salda Gölü’nün yüzölçümü yaklaşık 44 kilometrekaredir. 184 metreye varan derinliği olan Salda Gölü Türkiye'nin üçüncü en derin gölü olarak bilinmektedir. Kış aylarında önemli sayılarda pasbaş, patka ve dik kuyruk ördek barındırması nedeniyle Salda Gölü, uluslararası öneme sahip sulak alanlar içerisinde yer almıştır. Çevresi karaçam ormanlarıyla çevrili olan Salda Gölü’nde plajlar da vardır. Salda Gölü’ne 1989’da Doğal Sit Alanı statüsü verilmiştir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1140 m olan Salda Gölü, magnezyum, soda ve kil bulunduğu için bazı cilt hastalıklarının tedavisinde işe yaramaktadır. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre göl suyu sivilcelere de iyi geliyor.  Son 20 yıl boyunca, göl seviyesinde 3-4 metreyi bulan bir çekilme olmuş ve olmaya devam etmektedir.

 

Salda Gölü nerededir?

Salda Gölü Burdur ilinin yaklaşık 60 km batısında yer alan, Yeşilova ilçesi sınırları dahilinde Türkiye'nin en derin göllerinden biri olup en temiz olması özelliğine de sahiptir. Salda Gölü’ne nasıl gidilir?

 

Salda Gölü'ne nasıl gidilir?

Burdur’dan Salda Gölü’ne araçla gitmek isteyenler; Burdur-Hacılar-Yeşilova istikametinde gitmelidir. Şehirlerarası otobüs firmalarıyla Burdur’dan Salda Gölü’ne gelmek isteyenler ise Burdur otogarından saatte bir hareket eden Yeşilova minibüslerine, oradan da 5 km uzaklıktaki Salda Gölü’ne gitmelidir. Burdur’dan Yeşilova’ya akşam saatlerinden sonra minibüs olmadığını da söylemek gerek. Ayrıca Yeşilova’dan Denizli istikametinde devam eden minibüsler vardır. Ayrıca Yeşilova’dan Salda Gölü’ne taksiyle de ulaşım sağlanabilir.

Yorumlar (0)
12°
kapalı
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P