YEREL HABERLER

Sorgun’da organ bağışı standı

Yozgat’ın Sorgun Devlet Hastanesi, her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenen ‘Organ Bağışı Haftası’ kapsamında Cumhuriyet caddesi üzerinde stant açarak vatandaşları organ bağışı hakkında bilgilendirdi.

Sorgun’da organ bağışı standı
 Sorgun Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Suat Gözübüyük, Cumhuriyet Caddesi üzerinde açtıkları stantta vatandaşları organ bağışı konusunda bilgilendirdiklerini, vatandaşların bu konuda sordukları soruları yanıtladıklarını belirterek, “Ülkemizde 20 bini aşkın kişi hayatlarını devam ettirmek için organ nakline ihtiyaç duymaktadır. Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar uygun ve yeterli verici olmaması nedeniyle kısa süre içinde hayatlarını kaybetmektedir. Yine şeker hastalığı, hipertansiyon gibi kronik hastalıkların sonucunda oluşan özellikle böbrek yetmezliği her geçen gün artan vakıa sayısı ile ülkemiz için kanayan bir yaradır.” dedi.
Hayatta iken kişilerin kalp, böbrek, karaciğer, akciğer, pankreas, ince bağırsak, kornea, kas, kemik iliği gibi organlarını bağışlayabileceklerini ifade eden Dr. Gözübüyük, “Halkımızın organ bağışı konusunda hassasiyetlerinin artması, ancak bu sayede bizlerin de ihtiyacımız olduğunda organ bulunabileceği açıktır. Ne yazık ki bizler ancak alıcı durumuna gelince bağışın önemini fark edebiliyoruz. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası önderliğinde tüm halkımızın organ bağışında katılımlarını gönülden desteklemekteyiz.” diye konuştu.

Konular: yozgat,

Yorumlar