YEREL HABERLER

Sözlü sınav uygulamasına tepki gösterildi

Türk Büro Sen Eskişehir Şube Başkanı Zafer Güney, “Kamu kurum ve kuruluşlarında görevde yükselme ve unvan değişikliği esaslarına dair genel yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliğe” tepki gösterirken yönetmelikle ilgili iptal davası açacaklarını söyledi.

Sözlü sınav uygulamasına tepki gösterildi
 Yeni yönetmelik ile artık görevde yükselme ve unvan değişikliği kapsamında tüm kadrolara yazılı sınav sonrası sözlü mülakat da uygulanacağını ifade eden Güney, bu atamalara karşı açtıkları davaları kazanmalarına rağmen iktidar sahiplerinin hukuk tanımayarak kadrolaştırmalarını sürdürdüğünü öne sürdü. 14 yıllık AK Parti iktidarının liyakatı ortadan kaldırması, kamuda yandaş ve cemaat mensubu olmayı tek kriter saydığı atamaların bedelini 15 Temmuz gecesi Türk milletinin ağır bedellerle ödediğini belirten Türk Büro Sen Eskişehir Şube Başkanı Zafer Güney, “Aynı acıların yeniden yaşanmasını istemiyorsak, kamuda sözlü sınav şartı kaldırılmalıdır. Atamalar yazılı sınav sonucuna göre, liyakat ve tecrübe kriterleri göz önüne bulundurularak yapılmalıdır. Mülakatlarda sadece yandaş olma kriteri mi baz alınacak, yoksa gerçekten liyakat sahibi olan memurlarımız hak ettikleri yerlere getirilecek midir?” diye sordu.
Güney, hükümeti uyararak sözlü mülakat uygulamasını kaldırılmasını istedi ve yönetmelikle ile ilgili iptal davası açacaklarını sözlerine ekledi.

Konular: eskişehir,

Yorumlar