YEREL HABERLER

Süt hijyeni eğitimi düzenlendi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği arasında, sütün üretimi, toplanması, depolanması ve nakliyesinde çalışanların öncelikle süt hijyeni konusunda olmak üzere eğitilmeleri amacıyla imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı...

Süt hijyeni eğitimi düzenlendi
 Eğitimde Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’nde görevli Veteriner Hekim Serhat Özgür sağım hijyeni ve kişisel hijyen, sütte bozulmaya neden olan faktörler, çiğ süt kriterleri gibi konularda katılımcılara bilgi verdi. Gıda ve Yem Şubesinde görevli Gıda Mühendisi Tuğba Tarakcı, çiğ sütün taşınmasında dikkat edilecek hususlar, süt toplama ve nakliyesinde kullanılan alet, ekipman özellikleri ve temizlenmesi, numune alma, uygunsuzluk durumunda yapılacak işlemler hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Süt Toplama Merkezleri’nin taşıması gereken asgari teknik ve hijyenik şartlar, onay prosedürü ve kayıtların tutulması gibi konulara değindi. Eğitim sonunda kursiyerlere değerlendirme sınavı yapıldı.
Eğitim sonrası başarılı olan kursiyerlere belge verilecek olup eğitim bilgilerinin Süt Kayıt Sistemi’ne kayıt edilebilmesi, sütün toplanması, depolanması ve nakliyesinde çalışacak kişilere Süt Hijyen Kurs Bitirme Belgesi zorunluluğu getirebilmesi ve desteklemelerde değerlendirilebilmesi, bakanlığın mevzuatlarınca belirlenecek. Eğitimler 2017 yılında da Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün belirleyeceği tarihlerde devam edecek. Eğitime katılmak isteyenlerin, Kırklareli Süt Üreticileri Birliği ile iletişime geçmesi ve kayıtlarını yaptırması gerektiği belirtildi.

Konular: Kırklareli,

Yorumlar