YEREL HABERLER

Yanıkoğlu Camisinde restorasyon çalışmaları başladı

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi olarak tarihi yapıları sahiplenerek koruma altına aldıklarını ve günümüzün hizmetine sunduklarını bildirdi.

Yanıkoğlu Camisinde restorasyon çalışmaları başladı
 Çağırağası Konağı ile işe başladık…
Çayırağası Konağını restore ederek tarihi eserlerin onarımına başladıklarını ve bugün 18 eseri Anadolu Kültür Mirasına kazandırdıklarını hatırlatan Başkan Memduh Büyükkılıç, Yanıkoğlu Mahallesi’nde bulunan cami H.1068 (M.1658) yılında Halep Yeniçeri Serdarı Süleyman Ağa tarafından yaptırıldığını ve özellikle yapıda kullanılan kesme taşları ile bir önem kazandığını belirtti.
Tarihi mekanlar günümüzün hizmetine sunulacak.
Tarihi yapıları da onararak şehrin genel tarihi, mimari yapısı, kültür birikimi ve Anadolu’nun genel yapısında bütünlük sağladıklarını ifade eden Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi;
Tarihi yapılar hem kültürel, hem de sosyal yaşantımızın birer parçası.
“Küçük kesme taşlardan, dikdörtgen bir alan üzerine inşa edilen Minaresi kesme taş kaidelidir. Klasik Osmanlı mimari özelliğini taşır. Caminin girişinde sütun olarak kullanılan ağaçlar dikkat çekicidir. 1748 yılında Kayseri Yeniçeri Alayı’nın Serdar-ı Yakın’ı Yanıkoğlu Ömer Ağa tarafından onarıldığı için bundan sonra Cami Yanıkoğlu Camii olarak anılmaya başlanmıştır. 1835 depreminde şerefesinden itibaren yıkılan cami minaresi halk tarafından tekrar yaptırılmıştır. Günümüze kadar hizmet veren cami yanında abdest alınacak çeşme, wc yapımına başlanılmış ve çevresi ile bütünlük sağlanmak istenmiştir. Öncelikle semt halkı olmak üzere şehrimize ve Anadolu kültürüne hayırlı olsun”

Konular: kayseri,

Yorumlar