YEREL HABERLER

Yoğun sis Uludağ’a kabus yaşatıyor

Kış turizminin önemli merkezlerinden biri olan Uludağ’da 2 gündür etkili olan yoğun sis hayatı olumsuz etkiliyor.

Yoğun sis Uludağ’a kabus yaşatıyor

 Görüş mesafesinin 10 metrenin altına indiği kayak pistlerinde tatilciler jandarma ekipleri tarafından olası kazalara karşı sürekli uyarılıyor. Lodos ve sis yüzünden bir gün iptal edilen teleferik seferleri nedeniyle araçlarıyla Uludağ’a gitmek isteyen günübirlikçi tatilcilerde dağ yolunda sis ve yoğun kar nedeniyle zorluk yaşıyor.

Uludağ’da, sömestr tatilini kayak yaparak değerlendiren tatilciler karın keyfini sürmeye devam ediyor. Kar kalınlığının 2 metreye ulaştığı Uludağ’da, hava sıcaklığı gündüz 2 derece olarak ölçüldü. Dün öğle saatlerinden itibaren devam eden sis ve rüzgar, bu sabahtan itibaren etkisini arttırdı. Oteller bölgesinde görüş mesafesi zaman zaman 10 metreye kadar düştü. Uludağ’a iptal olan teleferik seferleri yüzünden araçlarıyla çıkmak zorunda kalan sürücüler ise yoğun siste araç kullanmakta zorlandı. Jandarma ekipleri ise pistlerde yaşanabilecek kazalar için vatandaşları sık sık uyardı. Otellerdeki doluluk oranının yüzde 80’e ulaştığı öğrenildi.

Sabah saatlerinden itibaren yoğun sis ve lodos nedeniyle teleferik seferlerinin iptal edildiğinin bildirilmesinin ardından Pazar tatillerini kayak yaparak yada karda mangal yaparak geçirmek isteyen günübirlikçiler dağ yoluna akın etti. Görüş mesafesinin 10 metreye kadar indiği dağ yolunda sürücüler zor anlar yaşadı. 8. kilometreden itibaren milli park gişeler ile oteller bölgesinde zaman zaman araç kuyrukları oluştu. Jandarma ekipleri zincir takmayan araç sürücülerini geri çevirdi. Uludağ’da etkili olan yoğun sis nedeniyle bazı pistlerin kapatıldığı kayak yapmaya izin verilmediği öğrenildi.

Konular: bursa,

Yorumlar